Reumatyzm- jak leczyć i uśmierzać to schorzenie

Tło terapeutyczne

Stosowane są leki o działaniu antyosteoartretyzmowym o bardzo długim działaniu.

– diacereina- jest to lek wydawany tylko na receptę; działa on miejscowo w obszarach zapalenia chrząstki poprzez hamowanie jego rozwoju; przy silniejszych zapaleniach stosuje się interleukinę 1. Stosowanie tych leków wykazało, że zastosowanie terapii nie przejawia pozytywnych skutków po upływie 6 miesięcy, a dopiero po upływie 2-3 lat leczenia. Istotną rzeczą jest zatem to, aby leki były stosowane przez długi czas;

– wyciągi z soi i awokado-Piasclédine®- jest to lek dostępny bez recepty, który stymuluje produkcję kolagenu i tym samym hamuje zjawisko niszczenia chrząstki; photo3

– glukozamina- jest to również lek dostępny bez recepty; glukozamina jest to produkt pochodzenia naturalnego; jest to wyciąg z muszli skorupiaków i stosowana jest w przypadkach od łagodnego do umiarkowanego stopnia zaawansowania choroby stawów, zwłaszcza w przypadku osteoartrozy stawu kolanowego; medykament ten nie powinien być stosowany wśród osób uczulonych na skorupiaki, należy również ostrożnie łączyć go z innymi lekami, szczególnie jeśli jest on zażywany jako antykoagulant; przed użyciem zawsze należy zapytać lekarza lub farmaceutę o poradę;

– leczniczy siarczan chondroityny- działa w sposób hamujący elastazę, która powoduje rozkładanie się chrząstki, stymuluje syntezę komórek, pozwalając jednocześnie na odnowę chrząstki.

wyboru środków przeciwbólowych stosowanych doustnie powinien dokonać lekarz

Leczenie bólu

– wyboru środków przeciwbólowych stosowanych doustnie powinien dokonać lekarz, jak również powinien on określić dawki, które należy przyjmować; początkowo powszechnie stosowane są lekarstwa, takie jak paracetamol, czy też niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen; w przypadku poważniejszych uszkodzeń przepisywane są leki przeciwbólowe II poziomu, takie jak słabe opioidy, lekarz może również zaproponować w określonych przypadkach silne opioidy;

-zabiegi miejscowe- zabieg ten polega na domiejscowej aplikacji żelu lub plastra przeciwzapalnego, np. diklofenak, który jest dostępny bez recepty; taką terapię należy stosować przez co najmniej 8 godzin, powtarzając ją co 12 godzin; są one bardziej skuteczne w połączeniu z noszeniem ortezy; rzeczywiście ortezy mogą być oferowane do unieruchamiania bolących stawów dla wzmocnienia działania leków przeciwbólowych; leczenie może być stosowane w postaci maści albo plastrów rozgrzewających, które stosowane regularnie mogą złagodzić ból stawów poprzez ich rozgrzanie;

– iniekcje- do chorego stawu wstrzykuje się substancję na bazie kwasu hialuronowego; zabieg ten musi być wykonany przez reumatologa; ten rodzaj leku jest lepko sprężystym roztworem, którego skład jest identyczny, jak skład chrząstki oraz płynu maziowego; lepkość substancji powoduje, że po wstrzyknięciu ,,smaruje” ona chrząstki, zmniejsza w niej oddziaływania mechaniczne oraz zwiększa mobilność, jednocześnie zmniejszając ból;

-można również stosować rozwiązania techniczne, takie jak laski do chodzenia albo akcesoria pomagające w chwytaniu przedmiotów, pomagające przekręcić klucz w drzwiach, otwierać kapsle, odkręcać nakrętki; można również korzystać z krzeseł obrotowych z regulowaną wysokością oraz z instalowanych zestawów specjalistycznych poręczy w łazienkach, które mogą zostać zaproponowane pacjentowi w celu leczenia reumatyzmu.

Suplementy diety w leczeniu reumatyzmu

Suplementy przy leczeniu reumatyzmu są zalecane do stosowania przez okres od 3 o 6 miesięcy w celu wykorzystania ich wszelkich właściwości, które mogą złagodzić ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów, a mogą one nawet zapobiec pogarszaniu się stanu przegubów.

– Glukozamina i siarczan chondroityny

photo4– Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3- zmniejszają procesy zapalne, a lekarze zalecają go również jako antykoagulant.

-Kwas hialuronowy- może być stosowany doustnie. Jest on naturalnie obecny w skrórze i jest on jednym z jej składników zapewniających odpowiednie nawodnienie, elastyczność i toniczność stawów.

– Kolagen- zapewnia elastyczność i sprężystość stawów i skóry. Jest on wytwarzany naturalnie w organizmie, ale może być także stosowany jako element suplementacji.

– Krzemionka- umożliwia regenerację chrząstki i jest naturalnie obecna w organizmie. Jest także stosowana jako suplement diety. Wówczas pozyskiwana jest z pędów bambusa albo z pokrzywy.

– Wreszcie witaminy i minerały, takie jak witamina C,D i E, magnez, krzem, siarka ograniczają rozwój reumatoidalnego zapalenia stawów oraz ich przedwczesne starzenie. Należy zauważyć, że kurkuma stosowana jako suplement diety, jest znakomitym przeciwutleniaczem, działa przeciwzapalnie i naturalnie hamuje procesu zapalne i zwalcza procesy starzenia się stawów.

Homeopatia a leczenie reumatyzmu

Uwaga! Przed rozpoczęciem dostosowanego do siebie leczenia homeopatycznego należy skonsultować się z homeopatą w celu precyzyjnego ustalenia terapii indywidualnej, a następnie dostosowania surowców homeopatycznych i ich dawek.

Leczenie homeopatyczne reumatyzmu zwykle składa się z podstawowej terapii opartej na Rhus Toxicondendronie w dawce 3 granulki stosowane 5-6 razy dziennie.

W zależności od objawów możliwe jest stosowanie

– ruty zwyczajnej w przypadku bóli, które znikają w ciągu dnia, a są kwalifikowane jako bóle spoczynkowe,

– arniki górskiej w przypadku odczuwania silnego bólu, który stanowi przeszkodę w poruszaniu stawami,

– Nux vomica-Homaccord- w bardzo silnych, nawracających bólach,

– bryonii- w sytuacjach kiedy ból całkowicie ustępuje po zastosowaniu zimna i w trakcie spoczyku, natomiast zwiększa on się, gdy się poruszamy i pod wpływem ciepła,

– nafty w przypadkach odczuwania strzelania w stawach,

– sasanki- przy opuchniętych, różowawych lub czerwonych stawach oraz strzelaniu i bólach w nich.

W celu dostosowania odpowiednich składników w indywidulanym przypadku, należy zwrócić się do farmaceuty. W istocie wybór leczenia będzie zależał od miejsca pochodzenia bólu- z szyi, z kolana, itd.

Ziołolecznictwo a reumatyzm

Leki przeciwzapalne stosowane w długotrwałym leczeniu są często źle tolerowane przez organizm. Ziołolecznictwo proponuje atrakcyjną i naturalną alternatywę w leczeniu bólów reumatycznych.

Rośliny dzielimy na 3 grupy w zależności od sposobu działania

– Remineralizacja- uzupełnia zwyrodnienia stawów. Wyróżnia się skrzyp, wapno z alg, pędy bambusa, które są bogate w krzemionkę i krzem, ale także w wapn, magnez i żelazo pochodzące głównie z wapna z alg. Wszysto to przyczynia się do odbudowy o ponownej mineralizacji chrząstki w bolących stawach.

– Działanie przeciwzapalne w celu zmniejszenia bólu i zapalenia, które powoduje niszczenie chrząstki. Wśród roślin o działaniu przeciwzapalnym głównie stosowany jest korzeń hakorośla, zwanego także diabelskim pazurem. Jest on bogaty w silne związki przeciwzapalne i pomaga złagodzić ból stawów. Wiązówka błotna, wierzba oraz czarna porzeczka są roślinami o działaniu przeciwzapalnym, podczas gdy pokrzywa ma podwójne działanie, zarówno remineralizujące, jak i przeciwzapalne. Rośliny te mogą być używane w połączeniu z rozmarynem do miejscowo, jak również poprzez pocieranie lub jako kąpiele, ponieważ zawartość kwasu rozmarynowego ma miejscowe działanie przeciwzapalne. Przed zażyciem tych roślin należy skonsultować się z farmaceutą.

– Oczyszczanie-  oczyszcza organizm z toksyn i zanieczyszczeń, które mogą być przyczyną zapalenia stawów. W tym przypadku szczególnie powszechnie stosowane są karczochy poprzez doustną aplikację. Oczyszczają one przede wszystkim pęcherzyk żółciowy, tym samym pozwalając na skuteczniejsze usuwanie zanieczyszczeń z organizmu.

Połączenia tych roślin stosowane są w kompleksowej pielęgnacji bolących miejsc w przypadku reumatyzmu.

Aromaterapia sposobem na reumatyzm

Ostrzeżenie: olejki eteryczne są przeciwwskazane kobietom w ciąży i dzieciom poniżej 6 roku życia. Przez użyciem olejku po raz pierwszy należy sprawdzić nietolerancje i zrobić test alergiczny poprzez posmarowanie wewnętrznej strony przedramienia. Jeśli pojawi się zaczerwienienie lub swędzenie, nie należy używać produktu i nie można opalać się w ciągu 3 godzin po zastosowaniu olejku. Przed zastosowaniem olejków eterycznych należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

– Olejek z drzewa herbacianego- jest bardzo bogaty w salicylan metylu i ma właściwości przeciwzapalne porównywalne do aspiryny, lecz może on być stosowany wyłącznie w sposób zewnętrzny poprzez rozcieńczenie go w oleju roślinnym, np. oleju z arniki. Ma działanie rozgrzewające i jest bardzo dobrym wyborem w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatyzmu.

– Olejek z eukaliptusa cytrynowego- ma on działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwreumatyczne. Może być stosowany samodzielnie lub w połączniu z żelem przeciwzapalnym zawierającym diklofenak. Stosuje się go w dawce 2 kropli na jedną dawkę żelu. Nie można przekraczać zastosowania 8-9 kropli dziennie.

– Olejek z orzechów makadamia- działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Jest stosowany zewnętrznie po rozcieńczeniu w innym oleju roślinnym.

– Istnieją także mieszanki olejków eterycznych gotowych do użycia w postaci żali, balsamów, maści lub olei. Są one bogate w te tradycyjnie używane olejki eteryczne używane przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Mogą być również oferowane produkty w postaci mieszanek do kąpieli.

Leczenie reumatyzmy poprzez oligoterapię

Oligoterapia działa dwukanałowo- wpływa na regenerację tkanki chrzęstnej, dzięki zawartości manganu i siarki oraz ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe dzięki temu, że zawiera pył ze złotego granitu, selen, magnez oraz cynk.

Kiedy należy udać się do lekarza?

W przypadku bardzo ostrego bólu, który nawraca. Jeśli diagnoza zapalenia kości i stawów nie została zdiagnozowana wcześniej. Reumatyzm to przewlekły ból występujący na co dzień. Zatruwa on nasz dzień od zmierzchu do świtu. Wykonywanie jakiegokolwiek ruchu kończynami powoduje bardzo wysokie natężenie bólu w stawach. Istnieją różne rozwiązania na bóle reumatyczne i chorobę zwyrodnieniową stawów. Nie zawsze wiążą się one ze stosowaniem leków. Można również wybrać drogę niemedyczną poprzez regularne stosowanie fizykoterapii, hydroterapii. Zabiegi w spa również mogą poprawić komfort życia. Nie wahaj się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą w celu znalezienia odpowiedniej metody terapii, aby Twoje stawy wróciły do pełnej formy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *